Na rozdíl od většiny evropských zemí nedošlo v Itálii v souvislosti s celosvětovou krizí k tak dramatickému propadu cen nemovitostí. Po prudkém – až 70% růstu v období 1998 – 2008 se cenový index v Itálii do značné míry zastavil. Vyplývá to z údajů italské centrální banky.

Průměrná cena rezidenčního domu ve třinácti vybraných nejdůležitějších městech zůstala prakticky neměnná (-0,6 %). Srovnávaná data jsou za období druhé poloviny roku 2009 a první poloviny roku 2010. Stabilní byla i cena nových domů, kde došlo k poklesu o 0,5 %.

Nemovitosti Itálie: informace o nákupu italských realit, ceny, nabídka nemovitostí

Podle všech předpokladů mělo v roce 2010 dojít k nárůstu prodejů rezidenčních nemovitostí o 2,2 % na téměř 620 000 kusů. Pro představu, v roce 2007 se prodalo na 850 000 nemovitostí.

Realitní kanceláře jsou optimistické. Během následujících dvou let 61 % z nich očekává celkové zlepšení na trhu s bydlením, 26 % předpokládá setrvalý stav a pouze 13% se obává dalšího zhoršení stavu realitního trhu. Ceny italských realit by podle nich v letošním roce měly zůstat v zásadě stabilní.

S ohledem na slabý hospodářský růst, aktuální stav veřejných financí a politickou nestabilitu související s aférami premiéra Silvia Berlusconiho nelze podle expertů v krátkodobém horizontu očekávat dramatický růst cen.