Americký dluh přesáhl astronomických 14 bilionů dolarů. Jedním z kroků, pro která se Obamova administrativa rozhodla ve snaze snížit zadlužení, je i prodej movitého i nemovitého majetku.

Americká vláda je vlastníkem více než jednoho milionu nemovitostí. Prodej části z nich včetně dalšího prodávaného majetku by podle plánů měl během příštích 10 let vynést 22 miliard dolarů.

Podle listu The New York Times jsou na seznamu zbytného majetku soudní budovy, letiště, nevyužívané automobily ale i silnice, ostrov a dokonce i vlnové pásmo.

Prodej vládních nemovitostí v USA ale nebude úplně bezproblémový. Příslušné úřady nejprve musí zvážit, zda by o danou nemovitost neměly zájem či případně zda by ji nebylo možné využít k jinému veřejnému účelu. Teprve když pro ni státní administrativa nenalezne vhodné využití, bude možné ji dát k prodeji.

V nabídce se již nyní objevil například ostrov Plum Island nacházející se nedaleko pobřeží státu New York. Popiska v inzerátu hovoří o 340 hektarech s písečnými plážemi, nádhernými výhlídkami a přístavem. Problémem ale může být, že ostrov dříve využívala pobočka federálního střediska pro choroby zvířat a případný kupující by si proto měl pečlivě prověřit možná rizika biologického zamoření.