V minulosti Češi kupovali nemovitosti v Rakousku především se záměrem vlastního užívání. Koneckonců, jsme národ lyžařů a Rakousko, potažmo jeho alpská střediska, jsou navíc v běžné dojezdové vzdálenosti autem.

Stále více Čechů ale uvažuje i nákupu rakouských realit především jako o investici. Apartmány nebo domy si kupují buď čistě za účelem dalšího pronájmu, nebo na kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu. Podrobnosti o související problematice naleznete například na webu Nemovitosti Rakousko.

Pojďme si vše představit na konkrétním příkladu: V rakouském městečku Wagrain, který je součástí lyžařské oblasti Ski Amadé, se v současné době staví zcela nový rezidenční komplex, který se nachází v těsné blízkosti svahu a je koncipován tzv. ski in, ski out. Nejmenší apartmány, které si zde můžete koupit (od 46 metrů čtverečních) začínají na ceně necelých 205 000 Euro. K dispozici jsou i větší apartmány až do 69 metrů čtverečních, kde se nákupní cena blíží necelým 300 000 Euro. Z menších apartmánů můžete získat garantovaný roční výnos 10 000 Euro (cca 250 000 Kč). U větších se pak částka bude pohybovat od 14 000 Eur ročně.

Více informací o novém rezidenčním komplexu ve Wagrainu.

V obecné úrovni můžeme u rakouských rezidenčních realit v alpských střediscích hovořit o výnosu v rozmezí od 4 do 8 %. Konkrétní výše se odvíjí od konkrétního projektu, lokality, typu nemovitosti a samozřejmě také od doby užívání pro vlastní potřebu.