Podle žebříčku miliardářů sestavovaného časopisem Forbes se počet dolarových miliardářů v Rusku a na Ukrajině za poslední tři roky ztrojnásobil. A podle odhadů v posledních pěti letech koupili v USA nemovitosti za miliardu dolarů.

Ruští boháči, z nichž mnozí zbohatli při privatizaci státního majetku v 90. letech, mají k dispozici dostatek hotovosti a nebojí se jej utrácet. Podle listu The New York Times Rusové v roce 2011 vyvedli ze země na 84 miliard dolarů, přičemž cca 5 % této částky zamířilo na americký realitní trh.

Ostatně rekordní nákup bytu v New Yorku za 88 mio USD má na svědomí ruský investor. Apartmán na Manhattanu v blízkosti Central Parku pro svoji dceru koupil Dmitry Rybolovlev. Více informací naleznete zde (EN). Igor Krutoj zase za 48 milionů USD koupil exkluzivní apartmán v hotelu Plaza.A do třetice: bývalý náměstek ruského ministra financí Andrej Vavilov si pořídil luxusní byt v horním patře budovy Time Warner Center za 37 milionů USD.

Rusové se stále více přesouvají pryč z Ruska, nakupují v New Yorku, Londýně, Paříži i dalších vyhlášených metropolích. Tento trend neušel ani realitním agentům. Na dvě stovky z nich dokonce v New Yorku prošli speciálním školením zaměřeném právě na prodej ruským zákazníkům.

Investoři z Ruska mají zájem především o luxusní nemovitosti, do kterých navíc často investují další prostředky za nejrůznější úpravy a individuální řešení. Zatímco americký realitní trh prozatím nadále stagnuje, ceny luxusních nemovitostí míří směrem vzhůru.