Možná právě nyní. Španělský realitní trh se totiž znovu propadl a zejména ti, kteří si plánují nemovitost pořídit především za účelem vlastního užívání mohou využít příznivých cen.

Prodej nemovitostí ve Španělsku je neoddělitelně propojen s cestovním ruchem. Na španělském pobřeží jsou nyní prázdné nemovitosti, které čekají na nové majitele. Vedle stále užívané a zasloužené přezdívky Costa del Golf (španělské pobřeží je rájem golfistů) si přímořské oblasti vysloužili novou přezdívku: Costa Catastrophe.

Podle údajů národního statistického úřadu ceny bytů zaznamenaly v letošním prvním čtvrtletí propad o dalších 12,6 %, což je rekordní číslo za posledních pět let (od roku 2007, kdy úřad začal data sbírat). Ceny šly ale dolů i na Baleárských a Kanárských ostrovech, byť zde propad nebyl zdaleka tak výrazný.

Podle MMF může v případě prohlubujících se makroekonomických potíží dojít k dalšímu poklesu cen realit až 20 %. Agentura Standard & Poor’s jde ve svých odhadech ještě dál: očekává pokles o 25 procent. Vychází přitom ze skutečnosti, že mezi roky 2000 až 2008 vyskočila cena nemovitostí o závratných 150 procent. V době realitního boomu se zde během jednoho roku postavilo 760 tisíc bytů, což je pětkrát víc než v celé Velké Británii.

V každém případě banky se v současné době snaží zbavovat nemovitostí, které nedobrovolně drží, stejně jako se developeři snaží zbavit neprodaných projektů. V současné situaci je potřeba pečlivě vybírat. Zatímco nekvalitní nemovitosti, postavené ve špatných lokalitách, s chybějícím zázemím, nedokončené projekty apod. mohou být pro případného investora černou můrou, protože jejich cena skutečně ještě může výrazně klesnout, u kvalitních nemovitostí může být v nejbližší době pravý čas na nákup. Ostatně podle jedné ze španělských kanceláří v prvním čtvrtletí zájem o nákup ze strany cizinců vzrostl takřka o pětinu.