Neustále aktuální ekonomická krize i vysoká míra zadlužení nutí italskou vládu ale i radnice jednotlivých měst poohlížet se po možných zdrojích příjmů. Jedním z nich je i odprodej nepotřebných nemovitostí. Nejedná se ale jen o nemovitosti, kterých by se státní správa ráda zbavila tak jako tak. Podle listu Wall Street Journal jsou momentálně k mání i historické palác či hrady.

Za prodej asi 350 nemovitostí by Italové chtěli utržit asi 1,5 miliardy eur. Celkem italská státní správa údajně vlastní málo či vůbec využívané nemovitosti v hodnotě 42 miliard eur. Podle Edoarda Reviglioho, ekonoma banky Cassa Depositi e Prestiti by jejich prodej mohl rychlým zdrojem příjmů do žalostně prázdných pokladnic městských a státního rozpočtu.

K dispozici jsou tak nyní nemovitosti např. v Benátkách, k mání je bývalá kasárna v Boloni, nebo řada nemovitostí v Miláně. V případě historických a památkově chráněných objektů ale bude mít řada investorů obavy z proslulé italské byrokracie a složitého vyjednávání s památkáři. Nelze proto očekávat, že by se kupci houfovali před italským úřadem vlády ve frontách. Pro mnoho z nich bude pohodlnější investovat do běžných nemovitostí v Itálii, ať již do objektů pro tzv. druhé bydlení, kterých Itálie nabízí jak v Alpách tak přímořských regionech bezpočet, nebo do běžných nemovitostí především ve velkých městech.