K investici do nemovitosti v zahraničí vedou obvykle dva hlavní důvody. Buď touha po nemovitosti u moře, v Alpách (Karibiku, Provence, anglickém venkově,… – nechť si každý dosadí dle vlastních preferencí), nebo je motivem snaha výhodně uložit peníze.

Zajímali jsme se, zda a za jakých podmínek by bylo možné přijít si alespoň na průměrný plat v České republice a nemuset přitom chodit do práce. Tedy investicí, jejíž stabilní výnos by se pohyboval někde v úrovni průměrné mzdy. Ta se v České republice v roce 2012 pohybuje kolem necelých 25 000 Kč měsíčně.

Pokud se zaměříme na nemovitosti v turistických destinacích, dávají Češi přednost nemovitostem v Rakousku (Alpy) a Chorvatsku (moře). V případě Chorvatska se více nemovitostí využívá výhradně k vlastnímu použití a další pronájem není rozšířen v tak velké míře. Byť si za tímto účelem můžete pořídit například apartmán v pětivězdičkovém resortu Radisson Blu. Ale i vzhledem k tomu, že sezona v Chorvatsku není zase tak dlouhá, hodí se Chorvatsko spíše pro ty, kteří upřednostňují hlavně vlastní rekreaci.

Naopak další přímořské zemí jako je Francie, Itálie a Španělsko podle všeho nabízejí na výběr větší okruh nemovitostí vhodných k dosažení maximálního výnosu z jejich pronájmu. I přesto náš investiční tip bude směřovat do vnitrozemí, konkrétně do Rakouska (informace o průběhu koupě naleznete např. na webu www.nemovitosti-rakousko.cz).

Ve Španělsku došlo k razantnímu propadu cen, nemovitosti zde můžete nakoupit klidně za polovinu ceny než v roce 2007. Španělský realitní trh ale přeci jen může být pro konzervativnější investory příliš turbulentní, nevýhodou je i větší vzdálenost. Francie investice do nemovitostí výrazně podporovala a najdete zde řadu lákavých investičních příležitostí ať už na Azurovém pobřeží nebo jinde. Při porovnání výnosů a také s ohledem na kroky socialistické vlády Francoise Hollanda ale volíme Rakousko.

Pro tuto alpskou zemi hovoří hned několik argumentů. V případě částečného vlastního užívání především snadná dopravní dostupnost. Dalším je stabilita rakouského realitního trhu. I v době, kdy se celá Evropa a potažmo takřka celý s vět zmítal v dopadech krize, ceny nemovitostí v Rakousku stabilně rostly. Ve vyhledávaných alpských střediscích je navíc omezené množství pozemků a nová výstavba je limitována. Podpoře se těší právě nemovitosti stavěné za účelem využití v cestovním ruchu. Sezona v Alpách se neomezuje pouze na zimní měsíce, ale trvá prakticky celý rok. Zajímavá je i výše výnosů, kterých můžete dosáhnout. Poslední argument pak může být ještě zesílen posledním krokem České národní banky, která s platností od 1. října 2012 snížila úrokové sazby na historické minimum.

Pojďme se ale nyní podívat na konkrétní příklad nemovitosti, kde si výnosy z pronájmu chceme přijít na průměrný český plat. V našem hledáčku jsme zacílili především na kvalitní lokality, konečná volba nakonec padla na Wagrain nacházející se v oblíbené lyžařské oblasti Ski Amadé. V čerstvě dokončovaném rezidenčním projektu je zde k dispozici asi pět desítek nových apartmánů. Ty jsou určeny k vlastnímu užívání po dobu šesti týdnů roce, zbytek roku budou pronajímány. O veškeré služby související s pronájmem se postará specializovaná agentura, majitel se nemusí o nic starat. To nám vyhovuje.

Nyní zbývá vyřešit nejdůležitější otázku – totiž potřebnou výši investici, která nám požadovaný výnos zajistí. Nabízené apartmány (jejichž součástí je i zařízení, sklep a parkovací místo v podzemních garážích) jsou o velikostech od 46 do 69 metrů čtverečních. Cena apartmánu se odvíjí právě od jeho velikosti. Nejmenší apartmány jsou nabízeny za cenu o něco přesahující hranici pěti milionů, cena největších se přibližuje částce 7,5 mil. Kč. A jak je to s výnosy? Minimální garantované výnosy (reálná výše tedy může být i vyšší) u meších apartmánů začínají na 10 000 eurech za rok. To v přepočtu znamená cca 250 000 Kč. Pokud prodělíme dvanácti, jsme na měsíčním příjmu něco málo přes 20 000 Kč. To znamená, že na částku průměrného platu bychom sice dosáhnout mohli, ale nemáme ji garantovanou. Podíváme se proto ještě na výnosy u větších apartmánů. Zde jejich minimální výše činí 14 000 Euro za rok, tedy po přepočtu cca 350 000 Kč. Zde se již blížíme částce téměř 30 000 Kč měsíčně. Cíl je tedy splněn.

Při kalkulaci vstupních nákladů je potřeba připočíst ještě další náklady související s nákupem nemovitosti. Dosáhnout výnosu ve výši průměrného měsíčního platu v České republice ale je možné koupí jednoho středně velkého apartmánu v rakouských Alpách. Vždy je samozřejmě potřeba vycházet z konkrétní nabídky.