Socialistickému prezidentovi se ve Francii povedl, byť asi ne zcela plánovaně, husarský kousek. Podle realitních agentů bylo v Paříži od května nabínuto k prodeji více než 400 exkluzivních nemovitostí v hodnotě nad 1 milion EUR. Meziročně to v daném segmentu znamená nárůst o 100 %.

Co vedlo k tak rapidnímu nárůstu? Zeptejte se francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Ten plánuje zvýšit celou řadu daní a jeho nápad, aby lidé s příjmy nad milion EUR odváděli daň ve výši 75 % způsobil mezi bohatými Francouzi doslova paniku. Ti se proto začali hromadně zbavovat svých nemovitostí v Paříži a naopak se začínají poohlížet po bydlení v Londýně, Ženevě nebo New Yorku.

Co je špatná zpráva pro bohaté Francouze, je naopak dobrá zpráva pro zahraniční investory. Velké množství nemovitostí na trhu stlačilo během posledních měsíců průměrnou cenu bytů v Paříži o 5 %. Francouzský realitní trh jinak patří mezi relativně stabilní a zahraniční investoři proto větří svoji šanci. Segment luxusních nemovitostí tak i v nynější obtížné době slušně prosperuje. Ostatně investicí do nemovitostí v řadě evropských metropolí lze dosáhnou lepšího zhodnocení než v České republice.

Ostatně britský premiér David Cameron v reakci na plány francouzského prezidenta již před časem prohlásil, že bohatým francouzským investorům, kteří budou prchat z Francie přivítají na britských ostrovech červeným kobercem. Zdá se, že na jeho slova došlo.