Ceny luxusních nemovitostí v Paříži za první pololetí roku 2012 v průměru poklesly o 3,4 %. Mnozí to přičítají krokům francouzského prezidenta Hollanda, který navrhl změny daní u nemovitostí.

Potenciální zájemce o koupi nemovitosti v této nejisté době odrazuje už krize eurozóny. Spolu s novými daněmi může být dopad ještě mnohem citelnější. Propad cen v Paříži se tedy jeví spíše jako nevyhnutelný. Naopak jiné lokality tím mohou být zvýhodněny. Navrch by mohl mít například Londýn, ač v Evropě, přesto mimo eurozónu.

Opačný trend hlásí za stejné období Hong Kong, kde se nachází jedny z nejdražších luxusních nemovitosti ve světě. Čísla z prvního pololetí letošního roku hlásí nárůst cen o 7,4 %. Za Hong Kongem v žebříčku následuje Moskva a Sydney, kde ceny vzrostly o 5,5, respektive 3,7 %.

Hong Kong tím pokračuje ve svém trendu a ostatní města nechává s přehledem za sebou. Například Londýn z hlediska ceny převyšuje o 82 procent. Za sebou nechává i New York, a to i přesto, že ten dosud byl spolu s Londýnem považován jako bezpečné místo pro investice.

Světoví zájemci, především z Číny, mají možnost přesunu do jiné světového města. A Londýn se jeví jako jedna z nejlepších možných variant.