Pokud bychom měli charakterizovat trh s nemovitostmi ve Francii v uplynulém roce, nejpřesnější by bylo uvést, že ceny stagnují. Růst průměrné ceny nemovitostí ve Francii nebyl tak výrazný jako v roce 2011. Ceny nemovitostí v celé Francii byly v roce 2012 v průměru 0,8 % vyšší než před rokem.

Pokud dnešní situaci zasadíme do historického kontextu, je třeba uvést, že mezi lety 1998 a 2007 zaznamenaly nemovitosti skokový nárůst. Ceny domů vzrostly o 130,6 %, ceny bytů dokonce o více než 150 %. V období 2007 až 2012 pak byly byty revalorizovány a domy získaly daňovou úlevu.

Blýská se na lepší časy?

Realitní kanceláře po celé zemi konstatují, že klienti zatím s koupí spíš vyčkávají. Ve většině případů se citelně prodloužila doba, než se prodej skutečně odehraje. Téměř polovina transakcí trvá 4 až 6 měsíců, třetina od 6 do 12 měsíců a 9 % dokonce déle než rok. Kupující to zdůvodňují tím, že mají problém sehnat výhodnou půjčku. Dalším pak ceny přijdou příliš vysoké. Prodávající si toho začínají být vědomi a v řadě případů už jsou ochotni cenu snížit.

Změna přístupu už se však začíná mírně měnit i u kupujících. Většina jich je ve věku 35 až 45 let a hledají nemovitost, v níž budou skutečně bydlet. Přicházejí však samozřejmě také investoři nebo zájemci o prázdninovou nemovitost. Mezi těmi, kteří hledají opravdu střechu nad hlavou, je znát posun. Více než polovina jich je ochotná rozšířit okruh hledání geograficky, další jsou ochotní ustoupit ze svých požadavků na vlastnosti nemovitosti. Někteří by byli ochotni koupit nemovitost, která by se musela nejprve zrenovovat, další by brali i nemovitost menší, než jakou původně zamýšleli.

Podle odhadů by měly ceny zůstat v letošním roce zhruba na stejné úrovni, zřejmě se však budou i nadále zvedat úroky. Vedlejším efektem by mohlo být oživení trhu s nemovitostmi.