Itálie je zemí, do které se zamilujete pro její krásu a neopakovatelné kouzlo. Ne nadarmo se říká La dolce vita. Pro ty, kteří si chtějí života užívat plnými doušky, je Itálie jako stvořená. Nabízí skvělé jídlo a víno, kulturu, historii, módu i umění. To vše přitahuje nejen turisty, ale i investory do nemovitostí z celého světa. Itálie jim může nabídnout široké spektrum realit v různých cenových relacích v celé řadě atraktivních lokalit.

A bez zajímavosti určitě není ani to, že ceny nemovitostí v posledních pěti letech vytrvale klesají. Podle informací Eurostatu klesl meziročně ke konci třetího čtvrtletí 2013 index cen nemovitostí o 6,54 % a s nemovitostmi se obchoduje výrazně méně. “Ceny nemovitostí nákupu opravdu nahrávají, ceny v současné době začínají už na přibližně 150.000 eur,” uvádí Jan Rejcha z realitní společnosti Rellox, která se zaměřuje na zahraniční nemovitosti. Za tu cenu se dá pořídit například starší byt u moře nebo v Dolomitech.

Mezi nejlepší místa pro život se podle mnohých žebříčků dlouhodobě řadí oblast u italsko-švýcarských hranic v okolí romantických jezer jako Lago di Garda, Lago Maggiore nebo Lago di Como. Luxusní nemovitosti v Toskánsku jsou zase charakteristické svým rustikálním stylem, často mají i vlastní vinici a lákají na možnost výroby vlastního vína. V Toskánsku a na Sardinii je navíc omezena nová výstavba, což přidává perspektivu zhodnocení nemovitosti. Zvolit ale můžete i nemovitosti u moře v nižší cenové hladině – na Adriatické nebo Ligurské riviéře.
„Zájem mezi investory ze zahraničí registrujeme zájem především o regiony Toskánsko, Ligurské pobřeží, oblast u jezer, Sardinii a Dolomity. Lidem vyhovuje zejména blízkost k pláži nebo blízkost na sjezdovky,“ konstatuje Jan Rejcha.

To Ligurská riviéra, se svými známými letovisky jako San Remo či Bordighera, nabízí oblázkové či písečné pláže. Nachází se tu i značné bohatství, co se kulturní a historické stránky týče. Ikonická oblast Cinque Terre s pěti malebnými vesničkami je každoročně cílem tisíců turistů, přesto si zachovává svůj neopakovatelný ráz. A díky členitému pobřeží s četnými zálivy a lagunami zde můžete najít místa nabízející naprosté soukromí a klid.

Náš tip pro Ligurskou riviéru: Moderní apartmány přímo u moře

Adriatická riviéra je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších turistických oblastí, vyhledávaná zejména pro nízké ceny a krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Zdejší letoviska Rimini či Lido di Jesolo lákají i na jiné atrakce než moře. Historie Rimini sahá až do roku 268 před naším letopočtem a pyšní se 15 kilometrů dlouhou pláží, více než tisícovkou hotelů a nesčetnými bary, restauracemi a kluby. Nachází se tu také mnoho pozoruhodných památek, mimo jiné Tiberiův most z roku 21 či katedrála TempioMalatestiano.

Náš tip pro Adriatickou riviéru: Jedinečný projekt plážových apartmánů od světoznámého architekta Richard Meiera

Oblíbená, zejména sportovci, je oblast v okolí jezer Lago di Garda, Lago di Como a Lago d’Iseo, která v sobě kombinuje horské prostředí a středomořské klima. Lokalita je atraktivní po celý rok – v létě přitahují turisty jezera, pohodlně se dá dojet i k moři. V zimní sezóně mohou zdejší apartmány sloužit jako východisko pro nedaleká lyžařská střediska. Příjemné klima a krásná příroda činí z italských jezer ideální prostředí pro sportovce – na jezerech a v jejich blízkém okolí je možno pěstovat cyklistiku, turistiku, windsurfing, jachting a jiné vodní sporty.

Náš tip pro bydlení u jezer: Luxusní apartmány za výhodnou cenu u jezera Iseo

Toskánsko je nejdražší ze zmíněných italských lokalit, důvod je pro to ale pochopitelný. Je zde omezená nová výstavba a region si díky tomu udržuje svoji jedinečnost. Nachází se tu známá letní letoviska jako Forte dei Marmi či Marina di Pietrasanta. Břehy Toskánska omývá Tyrhénské a Ligurské moře a zdejší pláže jsou považovány za jedny z nejhezčích v Itálii. Za návštěvu stojí i ostrov Elba. Toskánsko se chlubí i mnoha kulinářskými speciality, za zmínku stojí víno Chianti, lanýže či olivový olej. Administrativním centrem Toskánska je Florencie, skutečná perla mezi městy. Její dominanta, dóm Santa Maria del Fiore ze 14. století, je čtvrtým největším chrámem na světě. Nachází se tu také osobitý most Ponte Vecchio nebo Michelangelův rodný dům. A zapomenout bychom neměli ani na šikmou věž v Pise.

Náš tip pro bydlení v Toskánsku: Typický toskánský dům s velkým pozemkem

Přemýšlíte o nákupu nemovitosti v Itálii? Obraťte se na realitní společnost Rellox, která se specializuje na investice do nemovitostí v zahraničí.