Ceny nemovitostí ve Španělsku klesly v důsledku realitní bubliny zhruba na polovinu. Podle náznaků z konce předcházejícího roku podpořených i aktuálním vývojem se zdá, že španělský realitní trh může být aktuálně pro investory zajímavou příležitostí.

Poptávku jednoznačně táhnou zahraniční investoři. Kromě velkých fondů a investorských skupin to jsou především individuální nakupující, kteří si chtějí pořídit nemovitost u moře. K již tradičním Britům a Němcům se ve velkém přidávají také lidé ze severní Evropy a Rusové.

Investice do nemovitosti v zahraničí objevili i Středoevropané. V porovnání v celkových počtech nákupů ale vzhledem k velikosti populace i přece jenom o něco nižší kupní síle především v rámci střední třídy za těmito tradičními zeměmi zaostávají.

V tuto chvíli jsou ve Španělsku na trhu zajímavé nemovitosti, které se prodávají pod cenou. Zároveň je ale třeba se vyvarovat koupě podezřele laciných nemovitostí, které mohou stát v takzvaných městech duchů. V některých komplexech, kde je prodáno jen několik bytových jednotek, ale je zde již kompletní infrastruktura, developeři zajišťují veškeré služby v plném rozsahu, aby se nesnížila šance na prodej zbývajících nemovitostí. Ceny v takovém případě mohou být velmi zajímavé. V každém případě se ovšem vyplatí spolehnout se na služby renomované realitní společnosti, která s nákupem pomůže a zároveň upozorní na možná rizika. Aktuální informace týkající se španělského realitního trhu i nabídku prověřených nemovitostí naleznete např. na internetových stránkách společnost Rellox, která je největším prodejcem zahraničních realit ve střední a východní Evropě.

V každém případě bude zajímavé trh s nemovitostmi ve Španělsku bedlivě sledovat. Jak uvádí britský The Guardian, investoři jsou přesvědčeni, že to nejhorší z krize je již za námi a nízké ceny nemovitostí na španělském pobřeží jsou pro zájemce o nemovitosti u moře velkým lákadlem. Ke zvýšení poptávky u mimoevropských kupujících pak jistě přispěl program zvaný Golden Visa, díky kterému mohou lidé, kteří ve Španělsku koupí nemovitost od určité hodnoty získat zdejší vizum.