To že realitní trh v Itálii táhnou především investoři ze zahraničí je nepopiratelný fakt podložený statistickými údaji z poslední doby. Pro ty jsou lákadlem především přímořské oblasti, Dolomity a jezerní oblast v severní Itálii.

Naprostým fenoménem zůstává především Toskánsko. Toho se realitní krize prakticky nedotkla. Místo s magickým kouzlem, nádhernou přírodou, vinicemi a kilometry mořského pobřeží zůstává neodolatelnou vábničkou pro lidi z celého světa. Velké procento z nich si nemovitost v Toskánsku pořizuje v první řadě za účelem vlastního užívání (což samozřejmě nevylučuje kombinaci s dalším pronájmem v době vlastní nepřítomnosti ani kalkul se zhodnocením nemovitosti a ziskem v případě jejího budoucího prodeje).

Zájem o zdejší nemovitosti je trvalý, vzhledem k tomu, že zde kvůli legislativním omezením nemohou nekontrolovaně vyrůstat nové objekty pomáhá převisu poptávky nad nabídkou. Dům v Toskánsku je pro mnohé i otázkou prestiže. Další takzvaně spojují příjemné s užitečným, když staré místní statky rekonstruují a vedle prostoru pro vlastní bydlení využívají také pro podnikání. Celá řada zanedbaných usedlostí se zde změnila v objekty využívané pro agroturistiku, útulné ubytování pro turisty nebo v nově otevíraná vinařství.

K určité změně ale dochází v preferencích nakupujících, přesněji by se dalo říci, že se rozšiřuje záběr nemovitostí, o které je zájem. Zatímco dříve naprostou většinu poptávky tvořily spíše venkovské domy a usedlosti, nyní se zvětšuje také zájem o nemovitosti ve městech. Co za touto změnou stojí? Ideálem pro velkou část lidí, kteří touží po druhém bydlení v Toskánsku, zůstává to, aby si mohli vychutnávat atmosféru zdejšího kraje, kochat se výhledy do okolí a užívat si nerušeného klidu zdejšího venkova.

Ti, kteří se rozhodují pro bydlení ve městě mají trochu jiné priority. To ovšem neznamená, že by museli a chtěli vzdát výše uvedených bonusů toskánského venkova. Není problém sednout do auta a zajet se vykoupat v moři nebo si vyjet na nezapomenutelný piknik do okolí. Kromě toho ale tito lidé touží také po tom, aby si mohli užívat zdejší bohaté nabídky kulturních a uměleckých představení a akcí. Chtějí co nejčastěji navštěvovat zdejší vinárny a restaurace, poznávat nové chutě, ale třeba se i zapsat do kulinářských kurzů a pronikat do tajů toskánské kuchyně pod vedením těch nejpovolanějších kuchařů.