Chorvatsko připravilo několik legislativních úprav díky, kterým se významně usnadní prodej nemovitostí ruským klientům.

Nově nebude potřeba, aby ruští investoři nakupovali nemovitosti v Chorvatsku prostřednictvím právnických osob, jako tomu bylo před úpravou zákonů. Změnu vyprovokoval odliv ruských investorů z chorvatského realitního trhu.

„Bylo absurdní, aby byl nákup nemovitostí v Chorvatsku právně umožněn pouze společnostem, ale ne ruským občanům, zvláště když naši občané mohou v Rusku nakupovat bez problémů“ zdůvodnil změny chorvatský ministr spravedlnosti Orsat Miljenic. Změnou v legislativě se ale rozdílný postoj k prodeji nemovitostí v obou zemích nesmazává docela. Například při nákupu apartmánu v Rusku může investor vlastnit pouze samotnou nemovitost, zatímco v Chorvatsku i pozemek, na kterém se nemovitost nachází.

Výhodnou pozici pro nákup nemovitostí mají po vstupu Chorvatska do Evropské unie především zájemci z členských zemí EU, kterých je většina. Až devět z deseti investorů, kteří nakupují nemovitosti na pobřeží Jadranu, pochází ze zahraničí, nejčastěji z Německa, Rakouska a zemí střední a východní Evropy. Nemálo je i Rusů, jejichž počet by se nyní měl ještě zvýšit.

Chorvatsko ze zájmu cizinců významně profituje a zájem zahraničních investorů stoupl jen za první čtvrtletí roku 2014 o 30 %. Růst je hnán především zájmem o starší nemovitosti v oblíbených turistických lokalitách na Istrii a v Dalmácii. Jedním z důvodů mohou být i přívětivé ceny nemovitostí, které jsou v porovnání s letovisky ve Španělsku nebo Itálii poměrně nízké. Vyšší poptávka ale přirozeně způsobí růst cen a konkrétně v tomto případě se dá očekávat značné zvýšení.