Současná napjatá situace na Ukrajině a z ní vyplývající mezinárodní sankce vůči Rusku ve spojení s poklesem cen ropy přivádějí ruskou ekonomiku do problémů. Projevila se současná situace ve spojení s prudkým pádem rublu na trhu zahraničních nemovitostí?

Rusové v posledních letech patřili mezi nejaktivnější investory na poli zahraničních realit. Jejich zájem se navíc soustředil především do segmentu luxusních nemovitostí. Nakupovali v USA, Londýně, ve Španělsku, Francii, ale i dalších zemích.

Pokles poptávky ze strany Rusů se na trzích jednoznačně projevuje. Zatímco ti opravdu nejbohatší mají stále dostatek prostředků, které mají zájem investovat především v zahraničí, pokles rublu krutě zasáhl především střední třídu. Zatímco v roce 2013 se Rusové podíleli více než 5 % na objemu realitních nákupů v Londýně, o rok později to bylo již jen něco málo přes 3 %.

Pokles se projevuje také na francouzském Azurovém pobřeží, kde si Rusové s oblibou kupovali luxusní letní sídla. Tradičními zájmovými destinacemi byly pro Rusy také Turecko, Španělsko a Bulharsko. I zde je možné očekávat pokles poptávky z východu.