Po téměř pětileté stagnaci ceny bulharských nemovitostí konečně rostou, a to závratnou rychlostí. Příčinou jsou klesající úrokové sazby a stabilní ekonomika.

Vzhledem k tomu, že poptávka nyní převyšuje nabídku, roste také zájem o koupi nemovitostí ještě před zahájením výstavby. Počty nově dokončených staveb zatím již od roku 2012 dlouhodobě klesají.

Meziroční nárůst cen novostaveb činil ve třetím čtvrtletí roku 2016 7,9 %, ceny starších nemovitostí vzrostly o celých 9,3 %. Ceny nemovitostí rostly ve všech velkých městech, včetně hlavního města Sofie a měst Stara Zagora, Plovdiv, Varna, Ruse nebo Burgas. Rostoucí trend se netýká jen cen nemovitostí, ale také počtu transakcí. Největší zájem je o nemovitosti pro volnočasové užívání. Dobrou zprávou je i růst nájmů v některých oblastech, například v Sofii.

Pokračovat má také hospodářský růst. V roce 2016 vzrostla ekonomika o 3,4 % a předpokládaný nárůst v roce 2017 činí další 2,8 %, což je jedno z nejvyšších čísel v celé Evropské unii.

Očekává se, že situace na bulharském realitním trhu bude velmi dobrá i v roce 2017. Do roku 2012 byla možnost občanů Evropské unie zakoupit si nemovitost v Bulharsku omezena přístupovou smlouvou mezi EU a Bulharskem, dnes už jim však v koupi nic nebrání.