V oblíbených alpských střediscích pro investory neustále vznikají nové luxusní projekty. Kvůli rostoucím cenám v posledních letech se ale zmenšuje prostor pro zisk. Přesto pořád existují místa, kde jsou finanční vyhlídky o něco lepší.

Resorty jako Madonna di Campiglio jsou oblíbené nejen mezi lyžaři, ale i mezi investory. Problém spočívá v astronomických cenách nabízených nemovitostí. Těm se můžete vyhnout, pokud mírně slevíte ze svých požadavků a poohlédnete se jinde než v elegantních prospektech s těmi nejlákavějšími projekty.

Výhodnější může být nákup starších rekreačních nemovitostí. Kompletně zařízené apartmány ze 70. a 80. let se nyní ve střediscích jako Sulden v Jižním Tyrolsku nebo v rakouském údolí Ötztal nabízejí přibližně za 2 000 eur/m2. Díky nižší kupní ceně lze nemovitosti výhodněji pronajímat. Nelze však generalizovat a v dlouhodobějším horizontu může být výhodnější varianta investice do nových projektů přinášející vyšší kvalitu ubytování. Právě poptávka po vyšším standardu ubytování je trendem posledních let.

Moderní rekreační apartmány v Alpách jsou oproti tomu tak drahé, že dosažení výnosů z pronájmu nikdy nebude tak snadné. Spousta turistů se raději poohlédne po levnějším ubytování. Podle studie zprostředkovatele FeWo-direkt lze v Rakousku dosáhnout ročního výnosu z pronájmu až 6 %. U luxusních rekreačních bytů je toto číslo nižší.

Obce v celých Alpách už dlouhá léta schvalují jen výstavbu nemovitostí, které jejich majitelé musí pronajímat přes místní agentury. Čím více lidí se však na správě nemovitosti podílí, tím nižší je nakonec celkový zisk. Proto lze podle zmíněné studie největšího výnosu dosáhnout především se staršími byty.