Pandemie koronaviru zasáhla prakticky do všech oblastí našeho života. Nejinak je tomu i v oblasti investic do zahraničních nemovitostí. Na jednu stranu zkomplikovala proces nákupu, protože na vycestování do některých zemí v určité době platí či platily specifické podmínky jako třeba nutnost prokázat se testem na koronavirus.

Na druhou stranu ještě více podnítila zájem Čechů o pořízení nemovitostí v zahraničí. Důvodů je hned několik. Nedá se říci, že by ceny nemovitostí nějak zásadně klesaly, ale v České republice pokračují v jednom z nejrychlejších růstů v rámcí zemí Evropské unie. A to dělá zahraničí zase o něco zajímavějším cenově.

Investiční byty a apartmány v zahraničí v době pandemie mnoho lidí využilo k zařízení home office u mořské pláže. V takovém home officu se přece jen pracuje i odpočívá lépe, než být zavření někde ve městě.

Vlastnictví nemovitosti, jachty apod. také i v době restrikcí znamenalo vstupenku ke snadnějšímu cestování. Některé země majitelům nemovitostí nebo jachet umožňovali přednostní vstup i v dobách, kdy pro běžnou populaci platila přísnější omezení.

I do budoucna se dá očekávat, že vzroste poptávka po ubytování v soukromí, v apartmánových domech nebo v samostatně stojících domech, kde bude menší fluktuace lidí než ve velkých hotelových komplexech.

Zatímco akcie po propadech už dávno opět zamířily k rekordním hodnotám a konzervativnější nemovitosti zůstávají jistotu do které se vyplatí investovat i v roce 2021.