V poslední době dochází k raketovému růstu zájmu o nemovitosti u moře. Co za tímto trendem stojí? Podle všeho hned několik faktorů.

Poptávka po druhém bydlení u moře mezi Čechy setrvale roste s tím, jak se jim postupně otevíraly možnosti k investování v zahraničí a také s rostoucí životní úrovní, kdy se pořízená druhé (či další nemovitosti) stává mezi střední třídou relativně běžnou záležitostí. A to platí i pro nemovitosti v zahraničí.

Skokový nárůst podle všeho odstartovala koronavirová pandemie. Vlastnictví nemovitosti umožňuje jednak snazší vycestování i v době restrikcí, zároveň vlastní dům či apartmán umožňuje bezpečné trávení dovolené nebo třeba i mnohem příjemnější home office (či chcete-li Work From Home).

Kromě zájmu o vlastní užívání nemovitosti a pobyt u moře je ale motorem růstu i pragmatický přístup investorů. Chtějí investovat volný kapitál, diverzifikovat a zároveň se bránit riziku rostoucí inflace. Podrobněji se tématu věnuje i článek Hrozba inflace je zpět. Co nás čeká v roce 2021. A jak reagovat?

Vedle setrvalého zájmu Čechů o Chorvatsko sledujeme v současné době poměrně velký nárůst o nemovitosti ve Španělsku. Poptávka je jak po domech tak po tzv. investičních apartmánech ve Španělsku. Tedy bytech, které slouží k vlastnímu užívání v kombinaci s dalším pronájmem.

Investiční apartmány v zahraničí volí především lidé, kteří nemovitosti plánují pronajímat. Buď zcela, nebo v kombinaci s vlastním užíváním. Naproti tomu v případě domů je větší podíl těch, kteří jej chtějí výhradně pro vlastní potřebu.

Kromě Španělska a Chorvatska je zájem také o nemovitosti ve Francii, Itálii, Řecku či Portugalsku. „Když jsem se rozhodoval, kde nemovitost koupit, volil jsem mezi Chorvatskem, Španělskem a Itálií. Zvítězilo nakonec Španělsko. Oproti Chorvatsku je zde přeci jen o něco delší sezona. Co se týče dopravy, vybral jsem nemovitost na Costa del Sol, kam se nechá celoročně létat z Prahy. Dobrou volbou může být i Itálie. Pro mě to ale není úplně srdcová záležitost, byť jsem měl vždy slabost pro klasické kamenné domy v Toskánsku. V tomto případě ale za mě rozhodl rozpočet,“ přibližuje svůj výběr destinace Robert, který pracuje softwarový inženýr pro jednu nadnárodní společnost.

„Volil jsem výhradně z evropských zemí, které jsou v Evropské unii a mají v zásadě stabilní demokratický systém. Kupovat nemovitost třeba v severní Africe bych považoval za riskantní vzhledem k politickému vývoji a nepokojům, které tam v posledních letech proběhly,“ dodává Robert.

To ale neznamená, že by se Češi nepoohlíželi i po exotičtějších a zámořských destinacích. Velké oblibě se těšila Florida, Češi nakupují i Dubaji na Mauriciu nebo v Karibiku. V tomto případě ale bývá způsob využívání nemovitosti odlišný.