V poslední době pozorujeme napříč Evropou výrazný nárůst zájmu o koupi nemovitosti v zahraničí, především tedy druhého bydlení u moře, jezer a na horách. Mezi Čechy výrazně vzrostl zájem o koupi domu nebo apartmánu především v Chorvatsku a Španělsku.

Odborníci se shodují, že důvodů je hned několik. Jednak se jedná o obecný trend v investování. Nejprve se běžnými pro většinovou společnost staly nákupy zboží ze zahraničí, dalším krokem bylo např. investování na zahraničních akciových trzích nebo právě investice do realit.

Další dva důvody souvisejí s koronavirovou pandemií. Vlastní nemovitost znamená možnost prožít dovolenou u moře bezpečně a dle vlastních představ i v době nejrůznějších zákazů, nařízení a zavřených hotelů. Vlastnictví nemovitosti navíc přinášelo snazší možnost vycestovat i v době zavřených hranic resp., kdy platily přísné restrikce.

S pandemií zároveň začal svět znovu obcházet strašák inflace. Že nejde o strašení, ale realitu dokazují raketově rostoucí ceny řady komodit. O vydělané peníze nechce přicházet nikdo z nás a ve chvíli, kdy jsou ceny tuzemských nemovitostí relativně výrazně nadhodnocené, je na čase se porozhlédnout v zahraničí. S ohledem na rostoucí preferenci vlastního užívání nemovitosti již často není rozhodující očekávaný výnos z pronájmu, ale jedná se o kombinaci nemovitosti pro vlastní užívání a uložení finančních prostředků s perspektivou růstu hodnoty nemovitosti. Nemovitostí v atraktivních lokalitách u moře je omezené množství, často navíc platí stavební uzávěry v nejtěsnější blízkosti pobřeží.

Chorvatsko boduje svojí dopravní dostupností, vedle letadla se sem nechá pohodlně dojet autem, což může být v současné době výrazné plus. Vedle běžných apartmánů a domů ale prodejci pozorují nárůst zájmu o luxusní nemovitosti v Chorvatsku. Zatímco dříve v segmentu nemovitostí kolem jednoho milionu EUR a výše směřovala pozornost také k francouzskému Azurovému pobřeží, nyní výrazně vzrost zájem právě o Chorvatsko a také Španělsko. Stabilnímu zájmu se těší Itálie, z přímořských oblastí především Toskánsko, opadl naopak zájem o Floridu, kde je při omezeném cestování mezi Spojenými státy a Evropou nákup přeci jen komplikovanější.

Pravdou také je, že Chorvatsko má v segmentu luxusních nemovitostí co nabídnout. Exkluzivní vily v první linii u moře v kvalitních lokalitách, často s vlastním kotvištěm a privátní pláží. Nechybí ale ani luxusní apartmány v kvalitních projektech.