Kam investovat v roce 2022? To je otázka, kterou v současné době řeší prakticky všichni, kteří disponují volnými finančními prostředky. Nemovitosti zůstávají jednou z nejoblíbenějších variant mezi konzervativními českými investory. Investice do cihel pořád táhne.

Vedle tuzemských nemovitostí se stále více kupujících ohlíží také po zahraničí. Co je důvodem? Rezidenční nemovitosti v Česku přestávají z investičního hlediska dávat smysl. Jejich ceny jsou rekordní, rostou rychleji než ve většině zemí EU, naopak ceny pronájmů stagnují.

Pokud nedojde k výraznému propadu cen, mohou tuzemské rezidenční nemovitosti stále posloužit k uchování hodnoty peněz. Lepší výnosy může přinést spíše investice do skaldových hal, průmyslových objektů apod. Tomuto segmentu se ale takzvaní retailoví investoři chtějí spíše vyhnout, případně do něj investují menší část svého portfolia prostřednictvím nemovitostních fondů.

Zahraniční nemovitosti pro druhé bydlení se dostaly do centra pozornosti investorů v souvislosti s koronavirovou pandemií. Vedle inflace a vývoji na tuzemském realitním trhu je důvodem i to, že lidé se nemovitosti u moře, na horách případně u jezer a v dalších turistických lokalitách ve větší míře kupují za účelem uložení volných finančních prostředků, ale jinak ve větší míře plánují využití nemovitosti pro vlastní potřebu.

Zatímco dříve většina majitelů zahraničních realit spojovala jejich užívání s dalším pronájmem, nyní se poměr mezi čistě vlastním užíváním a kombinací vlastního užívaní a dalším pronájmem v podstatě vyrovnal. V současnosti tak ve většině případů jde o nákup investičních nemovitostí (čistě na investici a na kombinaci vlastního užívání a dalšího pronájmu).