Agresivní válka ruského vůdce Putina, jehož invazní armáda 24. února 2022 vtrhla na Ukrajinu, vyděsila i obyvatele sousedních zemí. Z Říše zla navíc opakovaně zaznívá rétorika o tom, že rozpad SSSR byla tragédie a po návratu po velmocenském uspořádání se sférami vlivu, v rámci kterých Pobaltí stejně jako střední a východní Evropa patřily do sovětského područí.

Realitní společnost Rellox, která se zaměřuje na nemovitosti v zahraničí a vedle České republiky působí také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a dalších zemích, přišla se zajímavou studií mapující bezprostřední reakci Čechů, Slováků, Maďarů a Poláků na válečnou situaci v úrovni rozhodování o investici do zahraničních realit. Podrobnější informace naleznete v článku Válka na Ukrajině ovlivňuje i trh zahraničních realit.

Studie srovnává zájem a také preference lidí, kteří zvažují nákup zahraniční nemovitosti. Prakticky okamžitě došlo ke skokovému nárůstu zájmu o investici do nemovitostí v zahraničí ve všech sledovaných zemích. Obyvatelé Polska, Slovenska a Maďarska, jejichž země mají s Ukrajinou přímou hranici, vnímají možné nebezpečí ještě intenzivněji než obyvatelé České republiky, která je přeci jen o pár set kilometrů západněji. Závěr je ale jednoznačný: lidé uvažují o pořízení nemovitosti, která by se mohla stát útočištěm v případě rozšíření válečného konfliktu a zároveň roste preference cílových zemí, které leží co nejdále od Ruska případně mají neutrální status.

Podívejte se na porovnání, jak meziměsíčně vzrostl zájem o nemovitosti v zahraničí v ČR, Polsku, Maďarsku a na Slovensku

Podle Jana Rejchy, CEO společnosti Rellox, zhruba dvě třetiny lidí o pořízení nemovitosti v zahraničí uvažovaly již před ruským vpádem na Ukrajinu. Nyní jen vedle investičního zájmu zohledňují také možnost získat zázemí v podobě vlastní nemovitosti v zemích, které považují za bezpečnější.

Mezi Čechy nejvíce vzrostl zájem o nemovitosti ve Švýcarsku, kde došlo k nárůstu zájmu o 167 %, v případě Francie o 58 %. Výrazně vzrostl zájem o Španělsko, které je dlouhodobě v hledáčku Čechů toužících po bydlení u moře na předních místech. Byť percentuální nárůst není tak výrazný jako v případě Švýcarska, upírá se k nemovitostem ve Španělsku pozornost asi největšího počtu Čechů.

Ti vedle pevninského Španělska, kde zájem vzrostl o 45 %, mají zájem také o španělské autonomní ostrovy. V případě Mallorky zájem vzrostl o 62 %, u nemovitostí na Kanárských ostrovech pak o 64 %. Výhodu Španělska oproti Švýcarsku je vedle geografického umístění také větší nabídka nemovitostí, proces nákupu pro cizince je jednodušší a příznivější jsou i ceny realit.

Jak vyplývá ze studie Relloxu, zájem stoupnul také v případě mimoevropských destinací. Zájem o Spojené státy americké narostl o 139 %. V případě Dubaje byl nárůst o 12 %, mezi další zvažované varianty pro Čechy patří také Mautitius (nárůst o 107 %) nebo Dominikánská republika (nárůst o 83 %).

Nárůst zájmu o jednotlivé země