Důsledky nevyprovokované ruské agrese na Ukrajině pociťují i Rusové vlastnící nemovitosti v zahraničí včetně Chorvatska.

V důsledku Putinova válečného běsnění se Rusům ztížila možnost snadného vycestování, protože součástí sankcí proti ruskému režimu je i uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla nebo omezení vydávání víz ruským občanům.

Chorvatsko sice nepatřilo mezi prioritní cíle ruských realitních investic, to však neznamená, že by zde nevlastnili řadu nemovitostí. Chorvatsko, které se připojilo k protiruským sankcím, zmrazilo veškerý majetek ve vlastnictví subjektů blízkých zločinnému ruskému režimu. Chorvatský premiér Andrej Plenkovič ruskou agresi odsoudil a informoval o tom, že Chorvatsko zmrazilo majetek 702 subjektů, z toho se cca v 650 případech jedná o fyzické osoby.

Co do počtu nemovitostí Rusové v Chorvatsku zdaleka nepatří mezi početně nejzastoupenější, zaměřovali se ale na segment luxusních nemovitostí v Chorvatsku, kde jejich zastoupení stoupá.

Zájem Rusů se soustředil např. na Kvarner nebo Opatisjkou rivieru. Luxusní apartmány a vily zde mířily do ruských rukou především před rokem 2015. Původně mohli Rusové nakupovat nemovitosti v Chorvatsku pouze v případě, že zde založili právnickou společnost. Později se ale situace zjednodušila a mohli snáze nakupovat i jako fyzické osoby.
Řada Rusů ale zároveň dala před Chorvatskem přednost Španělsku, Kypru nebo např. Černé hoře, kde v rámci „programu zlatých víz“ mohli při určité výši investice získat trvalý pobyt. Dlužno také podotknout, že Rusové nepatří mezi nejoblíbenější sousedy.

Rusům, zvyklým na opulentní večírky a utrácení peněz v obchodech s nejluxusnějším zbožím, navíc v některých případech nabídka služeb a obchodů v Chorvatsku přišla příliš omezená a za nočním životem vyráželi třeba do Itálie.
V případě majetku, který nebyl zmrazen, se prozatím neobjevují signály, že by se zde Rusové chtěli svých majetků ve větší míře zbavovat.