Společnost Rellox, která se již od roku 2004 specializuje na prodej zahraničních nemovitostí, přišla na přelomu roku s již tradičním zhodnocením trendů na trhu zahraničních realit. Pojďme se společně podívat, jaký vývoj na jednotlivých trzích experti na nemovitosti v zahraničí očekávají.

Otázka kam v roce 2023 investovat je v souvislosti s velkou inflací i obavami z možného znehodnocení koruny aktuálnější, než kdy jindy.

Podle Jana Rejchy, CEO společnosti Rellox, jeho firma klientům doporučuje investovat v místech, kam by bez obav poslali žít nebo studovat svoje děti. Investici do nemovitostí chápe jako dlouhodobou a konzervativní a z tohoto pohledu se vyplatí zaměřit se země západní Evropy, Spojené státy americké či případně další země se stabilním ekonomickým i politickým prostředím.

K realitním investičním hotspotům může patřit Chorvatsko. Země se stala součástí schengenského prostoru, přijala euro a v hodnocení mezinárodních agentur má nejvyšší rating v historii. Přijetí společné evropské měny zjednoduší život turistům i investorům. Ceny nemovitostí přitom v porovnání s top lokalitami např. ve Španělsku zatím zůstávají na relativně nízké úrovni.

Destinací číslo jedna zůstane podle Jana Rejchy i v roce 2023 Španělsko. Ten doporučuje dbát ve Španělsku pečlivě na výběr lokality, která může výrazně ovlivňovat cenu nemovitosti.

V případě Rakouska Rejcha upozorňuje, že se v nabídce objevuje málo nových projektů, což vytváří přetlak poptávky nad nabídkou. Ceny nemovitostí jdou v Rakousku trvale nahoru formou plynulého růstu. Velkou výhodou pak je propracovaný systém správy nemovitosti a jejího dalšího pronájmu bez starosti pro majitele.

Z hlediska měnové diverzifikace pak vedle Spojených států amerických může být zajímavou volbou Dubaj nebo Švýcarsko.