Možná trochu stranou pozornosti zájemců z České republiky zatím stojí nemovitosti v Bulharsku. Tato země, kterou řada Čechů zná z dovolených v dobách socialismu, přitom nabízí možnost koupání na krásných plážích Černého moře a nemovitosti za příznivé ceny. Bulharsko ale není jen moře. Málo se ví o tom, že zde jsou i zimní střediska, kde si můžete užívat lyžování a dalších aktivit na sněhu.

Češi mohou nemovitosti v Bulharsku nakupovat bez omezení jako fyzické osoby, ale i prostřednictvím právnické osoby. Koupě nemovitosti v Bulharsku probíhá podle místně platných právních norem. Majitelem nemovitosti se kupující stává až po uhrazení plné částky kupní ceny. Kupující zároveň hradí poplatky spojené s převodem nemovitosti a daň z převodu. Poté, co je kupní cena složena, se přistupuje u notáře přistupuje k podpisu kupní smlouvy. Toho se musí osobně účastnit obě strany transakce. Pokud kupující nechce nebo nemůže být přítomen, může ho jiná osoba zastupovat na základě udělené plné moci. Ta ovšem musí být ověřena bulharským notářem (ověření lze zajistit i na bulharském konzulátu v Praze).

Slunečné pobřeží, Nesebar, Sozopol, Primorsko – to jsou názvy jen části těch nejatraktivnějších lokalit, nabízejících se pro koupi nemovitosti v Bulharsku. Apartmány u Černého moře se prodávají i za ceny pod jedním milionem korun. Určitou nevýhodou je přeci jenom nižší úroveň infrastruktury než v podobných srovnatelných zemích, ale i v tomto ohledu Bulharsko pomalu srovnává krok s dalšími evropskými přímořskými zeměmi.

Bulharská vláda před několika lety přijala zákon omezující výstavbu nových nemovitostí v těsné blízkosti moře (podobná omezení platí i např. v Chorvatsku a dalších zemích). To může znamenat, že v budoucnu půjdou ceny již dříve postavených nemovitostí nahoru. V řadě případů bývá poněkud problematičtější architektonická úroveň staveb, na kterých se někdy podepsalo dědictví socialistické architektury.

Podobně jako ve Francii nebo Itálii je i v Bulharsku možné koupit nemovitost , kterou budete po vymezený čas využívat pro vlastní rekreaci a ve zbylém čase ji nabízet k dalšímu pronájmu.