Pro koupi domu, vily nebo apartmánu u moře se většina zájemců obvykle rozhoduje ze tří hlavních důvodů:

– Kvůli vlastnímu rekreačnímu užívání
– Za účelem investice
– Přestěhování se např. na důchod

Zejména v prvních dvou případech jde často i o kombinaci obou důvodů. Většina lidí totiž nemovitost nevyužívá celoročně, a proto ji část majitelů v době, kdy zde nechtějí trávit čas, nabízí formou krátkodobých pronájmů turistům. U kvalitních nemovitostí ve vyhlášených turistických letoviscích samozřejmě vše funguje tak, že se o veškeré služby spojené s pronajímáním ale i běžným provozem bytu (domu) stará specializovaná agentura, zatímco jedinou starostí majitele je vybrat si pro svůj pobyt u moře to nejlepší počasí. Vedle příjmu z pronájmu je možné kalkulovat také s tím, že ceny nemovitostí u moře v čase rostou. Ale pozor, toto pravidlo samozřejmě nemusí platit vždy a všude.

Dům, nebo apartmán u moře?

Pokud o koupi nemovitosti u moře uvažujete, budete se muset rozhodnout, zda dáte přednost koupi domu či vily nebo apartmánu. Obě varianty mají své klady i zápory, je proto potřeba se zamyslet, jakým způsobem chcete nemovitost využívat, kolik lidí najednou budete chtít ubytovat a samozřejmě i to, jaké finanční prostředky chcete investovat.

Koupě domu je finančně náročnější, s vyššími náklady je nutné počítat i na běžný provoz nemovitosti, protože dům bude vyžadovat vyšší náklady na údržbu, ale i energie a další služby. Oproti tomu vám dům nabídne větší pohodlí a také mnohem větší dávku soukromí.

Lokalita

Otřepaná fráze při koupi jakékoliv nemovitosti zní: důležitá je především lokalita, potom lokalita a na třetím místě zase lokalita. V případě koupě nemovitosti u moře je první volba jasná: chcete nemovitost v některé z evropských zemí jako je Španělsko, Itálie, Francie, Portugalsko, Řecko nebo Chorvatsko? Nebo zvolíte některou z mimoevropských destinací jako je Florida, Karibik, Dubaj, Mauricius, nebo třeba některou z asijských zemí typu Thajsko?

Pokud si chcete pláže a západů slunce nad hladinou moře užívat kromě pravidelných dovolených třeba i o prodloužených víkendech, měli byste vybírat lokalitu do které dojedete v rozumné době autem, nebo kam je dostupné dobré letecké spojení. Tak, abyste váš druhý domov u moře mohli využívat opravdu naplno.

Výběru lokality je potřeba věnovat náležitou pozornost nejen z hlediska toho, pro jakou zemi a region se rozhodnete, ale i přímo v daném místě. Je pro vás důležité mít v blízkosti dobrou restauraci, nabídku sportovního, kulturního nebo společenského vyžití? Budete potřebovat kotviště pro loď? Máte raději klid a maximální dávku soukromí, nebo se jako ryba ve vodě cítíte v místech žijících rušným nočním životem? Na to vše je potřeba myslet.

Při prohlídce nemovitosti v některém ze známých letovisek berte v úvahu i to, zda je právě sezona či nikoliv. Pokud máte rádi klid a prohlídku nemovitosti provádíte mino sezonu, může na vás místo působit klidným dojmem. Během hlavní sezony tomu ale může být docela jinak.

Vzdálenost od moře

Vzdálenost od moře. To je jeden z klíčových faktorů při koupi tohoto typu realit. Snem asi každého je dům přímo na pláži. Takových je ale omezené množství a jejich ceny jsou samozřejmě nejvyšší. Vzhledem k omezené výstavbě v řadě zemí se ale ze střednědobého či dlouhodobého hlediska může jednat o atraktivní investici.

Pro naprostou většinu lidí je ale dostačující, když je moře v pohodlné docházkové vzdálenosti. Častým požadavkem je samozřejmě také výhled na moře z okna, terasy či zahrady. Bylo by ale chybou opomenout nemovitosti, které se nenacházejí v bezprostřední blízkosti moře, ale jsou řekněme ve vzdálenosti do 30 kilometrů od pobřeží. Ty mohou být o poznání levnější, u moře můžete být za deset minut autem a vaše bydlení, do kterého se budete večer vracet za odpočinkem, přitom může být stranou hlavního turistického ruchu. Navíc tyto nemovitosti často stojí třeba u golfových hřišť apod., díky čemuž jejich atraktivita roste.