Léto se nezadržitelně blíží a s ním i čas dovolené. Pokud jste i vy ve fázi rozhodování, kam se podívat, snad vám pomůže následujících několik tipů. Je jedno, jestli jste spíše městský typ, milovník pláží nebo horský kamzík, pro každého je tu něco.

Klasická Itálie trochu jinak

Pokud si dovolenou bez moře a pláže nedokážete představit, zkuste alespoň změnu. Itálie je sice ohraná, nicméně i ona má, co nabídnout. Pobřeží na samotném jihu je turisty téměř nedotčené. Kalábrie je na ně nejspíš příliš daleko. Veškeré úsilí se ale stonásobně vyplatí. Nádherné zálivy i okouzlující příroda a spousta možností, kam se třeba zajet podívat na výlet. Ujít byste si neměli třeba Liparské ostrovy. Vulkanické zázraky přírody s léčivou vodou a bahnem. Východní pobřeží, konkrétně Apulie, vás pro změnu zavede do zcela jiného světa. Městečko Alberobello je třeba proslulé svými „hobitími” domky, které jsou dokonce pod ochranou UNESCO.

Pokud nejste příznivci plážového válení a raději vyrážíte za poznáním, vyjeďte si do Toskánska či Umbrie. Oba italské regiony přímo oplývají množstvím poetických středověkých městeček, termálních pramenů ukrytých hlavně v místních lesích a kopečků. V sousední Lucce pak najdete i pořádné hory. Určitě navštivte městečka San Gimignano, Volterru, překrásnou Luccu, uměleckou Perugii a Trasimenské jezero.

Turisti a horalové by si neměli nechat utéct jezero Lago di Garda. Kromě plavání a spousty všelikých vodních sportů nabízí i úchvatné procházky po okolí, ferraty, perfektní podmínky pro sportovní lezení, turistiku a pokud hrajete golf, oceníte zdejší golfové hřiště.

Je libo trochu antiky? Nebo to vezmeme z úplně jiného soudku?

Když se řekne Řecko, vybaví se většině pravděpodobně Athény, Chalkidiki a Kréta. Pokud se chcete přesvědčit o tom, že i u Řeků to jde bez přelidněných pláží a miliard turistů, odskočte si Na Jónské ostrovy u západního pobřeží země. Kefalonie, Ithaka nebo Lefkada jsou ostrůvky s překrásnou vodou, zelení a typickým řeckým obyvatelstvem. Ne nadarmo se jejich krása opěvuje. Kefalonie hraje hlavní roli ve filmu Mandolína kapitána Koreliho, Lefkada prozměnu vlastní jedny z nejkrásnějších pláží na světě. A dostanete se na ni i suchou nohou! S pevninou je spojena mostem. A Ithaka? Ta vlastnila Odyssea. Zajímavý je i ostrov Santorini, údajná bájná Atlantida. Je jedním z nejjižnějších ostrůvků souostroví Kyklady a dozajista okouzlí i vás svou originální podobou, jež mu vtiskla sopka. Do města se dostanete po pekelných schodek, které vypadají, že snad neskončí. pokud se chcete pobavit, využijte místní MHD, osly. Ti po nich denně hopkají ověšeni nákladem nahoru a dolů.

Za našinci do zahraničí

Byli už jste někdy v Rumunsku? Tahle zvláštní země je rájem zejména pro turisty a horolezce. Vzhledem k tomu, že většina lidí má pocit, že Rumuni si doma pořád svítí ještě svíčkama a elektřinu znají jenom z vyprávění, nemají příliš potřebu tam jezdit. To je ohromná škoda. Bylo by hloupé tvrdit, že Rumunsko je vyspělou moderní zemí, nicméně většina představ o předpotopním způsobu života je naprosto zcestná. To však neplatí o malebném Banátu. Čeští přistěhovalci zde kdysi založili několik vesnic, v nichž dodnes žijí naše tradice. A povykládáte si tam Česky.

Na sever… a pak zpátky k jihu

Zcela opomíjené jsou v létě cesty do severních zemí. Dovolená nemusí vždycky znamenat 30°C ve stíhu, propocené oblečení a rudou barvu pokožky. Island, Norsko či Finsko vás přivítají s otevřenou náručí. Letenky navíc bývají za docela slušný peníz. Seveřani mají navíc krásný zvyk budovat chatky v přírodě. Ty nechávají odemčené. Každý poutník tak může složit hlavu pod jejich střechou. Funguje jediné pravidlo. Pokud něco spotřebujete, zanechte tam náhradu (klidně materiální), odneste si odpad a nenechte po sobě spoušť.

Anglie a Skotsko mohou být také zajímavým místem pro strávení volného času. Skotské Highlands jsou úchvatné. Nedotčená příroda a hory, kam oko dohlédne. Skoti jsou navíc velmi příjemní společníci a i s tím svým ukrutným přízvukem jsou skvělí hostitelé. Kromě Londýna je zajímavý třeba Edinburgh nebo Glastonbury.

Z Anglie to pak můžete vzít třeba do Francie podmořskou spojkou a užít si romantiku v podobě Paříže, Nice nebo Provance. Tato oblast je proslulá levandulí, vínem a městečky jako z uměleckého katalogu.